| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 310 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.6 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 80 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 138 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 628
Distributors
pcbx
Unit Price$4.59952
Ext.Price$4.59952
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.59952 | $4.59952 |
| 10 | $2.75373 | $27.53730 |
| 25 | $2.53674 | $63.41850 |
| 50 | $2.33685 | $116.84250 |
| 100 | $2.15271 | $215.27100 |
